25°C’de pH=3,00 olan 0,100 L’lik bir HNO2 çözeltisine (Ka=4,0×10^-4) bir miktar katı NaNO2 eklenerek pH=3,50 yapılacaktır. Eklenmesi gereken NaNO2 mol sayısı yaklaşık kaçtır?
Lütfen önce bir cevap seç.
Doğru cevap: C
pKa= -log(4,0×10^-4)=3,40; pH=3,50 ⇒ log([A-]/[HA])=0,10 ⇒ oran≈1,26. Başlangıçta pH=3,00 olduğundan [H+]=10^-3 ve Ka=([H+][A-])/[HA] ⇒ [A-]/[HA]=Ka/[H+]=0,40. Oranı 0,40’tan 1,26’ya çıkarmak için A- miktarı artırılır; yaklaşık ek A- ≈ (1,26-0,40)·n(HA) ve n(HA)≈[H+]·V/0,40= (10^-3·0,100)/0,40=2,5×10^-4 mol ⇒ ek≈0,86·2,5×10^-4≈2,15×10^-4; en yakın seçenek 2,0×10^-4 (B).
- Çözüm: pKa= -log(4,0×10^-4)=3,40; pH=3,50 ⇒ log([A-]/[HA])=0,10 ⇒ oran≈1,26. Başlangıçta pH=3,00 olduğundan [H+]=10^-3 ve Ka=([H+][A-])/[HA] ⇒ [A-]/[HA]=Ka/[H+]=0,40. Oranı 0,40’tan 1,26’ya çıkarmak için A- miktarı artırılır; yaklaşık ek A- ≈ (1,26-0,40)·n(HA) ve n(HA)≈[H+]·V/0,40= (10^-3·0,100)/0,40=2,5×10^-4 mol ⇒ ek≈0,86·2,5×10^-4≈2,15×10^-4; en yakın seçenek 2,0×10^-4 (B).
pKa= -log(4,0×10^-4)=3,40; pH=3,50 ⇒ log([A-]/[HA])=0,10 ⇒ oran≈1,26. Başlangıçta pH=3,00 olduğundan [H+]=10^-3 ve Ka=([H+][A-])/[HA] ⇒ [A-]/[HA]=Ka/[H+]=0,40. Oranı 0,40’tan 1,26’ya çıkarmak için A- miktarı artırılır; yaklaşık ek A- ≈ (1,26-0,40)·n(HA) ve n(HA)≈[H+]·V/0,40= (10^-3·0,100)/0,40=2,5×10^-4 mol ⇒ ek≈0,86·2,5×10^-4≈2,15×10^-4; en yakın seçenek 2,0×10^-4 (B).