Kapalı bir kapta 2,00 g H2 ile 16,00 g O2 tepkimeye sokuluyor ve yalnızca H2O oluşuyor. Tepkime sonunda kapta kalan gaz(lar)ın türü ve kütlesi aşağıdakilerden hangisidir? (H=1, O=16)
Lütfen önce bir cevap seç.
Doğru cevap: A
2,00 g H2 = 1,00 mol, 16,00 g O2 = 0,50 mol’dür. H2 + 1/2 O2 → H2O oranına göre tam tepkime için 0,50 mol O2 gerekir, yani O2 tamamen biter gibi görünse de denklem 2H2+O2→2H2O alınırsa 1 mol H2 için 0,5 mol O2 tüketilir; O2 tam biter, ancak verilen kütleler 16 g O2 = 0,5 mol olduğundan O2 sınırlayıcıdır ve H2’den 0,0 mol artmaz? Düzeltme: 0,5 mol O2 en fazla 1,0 mol H2 tüketir; H2 de 1,0 mol olduğundan ikisi de tamamen biter, gaz kalmaz.
- Çözüm: 2,00 g H2 = 1,00 mol, 16,00 g O2 = 0,50 mol’dür. H2 + 1/2 O2 → H2O oranına göre tam tepkime için 0,50 mol O2 gerekir, yani O2 tamamen biter gibi görünse de denklem 2H2+O2→2H2O alınırsa 1 mol H2 için 0,5 mol O2 tüketilir; O2 tam biter, ancak verilen kütleler 16 g O2 = 0,5 mol olduğundan O2 sınırlayıcıdır ve H2’den 0,0 mol artmaz? Düzeltme: 0,5 mol O2 en fazla 1,0 mol H2 tüketir; H2 de 1,0 mol olduğundan ikisi de tamamen biter, gaz kalmaz.
2,00 g H2 = 1,00 mol, 16,00 g O2 = 0,50 mol’dür. H2 + 1/2 O2 → H2O oranına göre tam tepkime için 0,50 mol O2 gerekir, yani O2 tamamen biter gibi görünse de denklem 2H2+O2→2H2O alınırsa 1 mol H2 için 0,5 mol O2 tüketilir; O2 tam biter, ancak verilen kütleler 16 g O2 = 0,5 mol olduğundan O2 sınırlayıcıdır ve H2’den 0,0 mol artmaz? Düzeltme: 0,5 mol O2 en fazla 1,0 mol H2 tüketir; H2 de 1,0 mol olduğundan ikisi de tamamen biter, gaz kalmaz.