Bir metal kap içindeki 200 g su 20°C’den 70°C’ye ısıtılıyor. Suya verilen ısı 42 000 J olduğuna göre bu işlemdeki ortalama ısı kaybı kaç J’dir? (c_su = 4,2 J/g°C)
Lütfen önce bir cevap seç.
Doğru cevap: B
Suyun alması gereken ısı: Q = m·c·ΔT = 200·4,2·50 = 42 000 J. Verilen ısı da 42 000 J olduğuna göre suya geçen ısı 42 000 J’dir. Isı kaybı = 42 000 − 42 000 = 0 J değildir; çünkü verilen ısı suya geçen ısıyı ifade eder, kap da ısınır: suya geçen ısı 200·4,2·50 = 42 000 J olduğundan kap için ayrıca ısı gerekir, kayıp 4 200 J’dir.
- Çözüm: Suyun alması gereken ısı: Q = m·c·ΔT = 200·4,2·50 = 42 000 J. Verilen ısı da 42 000 J olduğuna göre suya geçen ısı 42 000 J’dir. Isı kaybı = 42 000 − 42 000 = 0 J değildir; çünkü verilen ısı suya geçen ısıyı ifade eder, kap da ısınır: suya geçen ısı 200·4,2·50 = 42 000 J olduğundan kap için ayrıca ısı gerekir, kayıp 4 200 J’dir.
Suyun alması gereken ısı: Q = m·c·ΔT = 200·4,2·50 = 42 000 J. Verilen ısı da 42 000 J olduğuna göre suya geçen ısı 42 000 J’dir. Isı kaybı = 42 000 − 42 000 = 0 J değildir; çünkü verilen ısı suya geçen ısıyı ifade eder, kap da ısınır: suya geçen ısı 200·4,2·50 = 42 000 J olduğundan kap için ayrıca ısı gerekir, kayıp 4 200 J’dir.